Kaş Dökülmesi Neden Olur ?

Kaşlar yüz bölgesinin en hareketli ve mimiklere en fazla katılan yapılarıdır. Sadece kaşlar görünürken onlarca yüz ifadesi oluşturulabilir neredeyse tüm duygularımızın ifade edilmesinde yeri vardır. Buna bağlı olarakta dökülme olduğunda çok dikkat çekici olmakta ve kişiyi çok rahatsız etmektedir.

kas-dokulmesi

Kaş Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saçkıran
Kıl olan her yerde görülür, kaş bölgesinde tüm kaşı veya bir kısmını döker. Sebebi diğer saçkıran sebepleriyle aynıdır. Dökülme tam kayıp şeklindedir yani kısa sürede tamamen dökülür. Diğer sorunlarda olduğu gibi yıllar içinde giderek azalma ve tüy halini alma şeklinde değil kısa sürede çıplak derinin ortaya çıkması şeklindedir. Kaşkıran olarak ta isimlendirilir.

Kaş Küsmesi
En sık karşılaşılan nedendir. Sebebi çok açık değildir ancak bilinen ve kabul edilen sebep kaşın yanlış alınması sonucu kalite kaybedip dökülmesidir. Kaşlar uzun zaman içinde giderek tüyleşir ve artık görsellik oluşturamayacak düzeylere gelir. Genellikle kalemle desteklenerek idare edilir ama kayıp arttığında kaş ekimi veya dövme (kalıcı makyaj) yaptırılır.

alopecia-universalis-hastaligi

Yaralanmalar
Aslında tam bir dökülme değildir, yanık sonucu veya yaralanma sonucu o alandaki kökler ölür ve bir daha çıkmaz. Yaralanma derinin 3-4 mm altına kadar ilerlemesi köklerin ölmesi için yeterlidir. Bu bölgede yapılan ameliyatlardan sonra da çizgi şeklinde kaşsız bir alan ortaya çıkar. En pratik çözüm ekimdir.

Kıl Çekiştirme Takıntısı (trikotilomani)
Stres dönemlerinde (ders çalışma, maç izleme, korku veya gerilim filmi izleme, bir şeylere sinirlenme gibi durumlarda) kişi farkında olmadan kaşlarını parmaklarıyla tutup çeker. Önceleri yerine yenisi çıkar ama çekiştirmenin devam etmesi durumunda bir süre sonra artık çıkmaz olur çünkü kökler ölür.

Yaşlılık
Yaş ilerledikçe vücuttaki tüm hücrelerin yenilenmesi zayıflar. Kaşı oluşturan keratinosit hücrelerinin de yenilenmesi yavaşladığı için yeni kaşlar üretilemez ve giderek cansızlaşır, seyrekleşir ve bir süre sonra biter.

Guatr Hastalığı
Hipotiroidi yani tiroid hormonlarının düşük olması tüm kılların kalitesinde düşmeye neden olur ve kaşlar da etkilenir. Zehirli guatrda saçlar etkilenirken kaşta pek sorun yaşanmaz.

Alopecia Universalis Hastalığı
Saçkıranın bir türüdür, sadece saçlar yada bir bölge değil tüm vücut kılları etkilenir. Koltuk altı kılları dahil hepsi dökülür ve çıplak deri ortaya çıkar.

kas-dokulmesi-neden-olur

Demir Eksikliğine Bağlı Kaş Dökülmesi
Saç kayıplarında demir eksikliği çok sık suçlanan durumdur ancak kaş dökülmeleri için bu çok daha az sebep olmaktadır ancak sebepler arasında sayılmaktadır. Tek sorun demirin eksik olmasıysa demir hapları alındığında durum düzelir.

Sebebi Bilinmeyen Kaş Dökülmeleri
Bazı durumlarda tüm araştırmalara rağmen herhangi bir sebep bulunamaz. Bu durumda “idiopatik” denir. İdiopatik yani sebep bulunamayan durumlar bir çok hastalıkta rastlanan sorundur.

Doğuştan Kaş Çıkmaması
Seyrek rastlanan bir durumdur, genetik yapıdan kaynaklanan bir şekilde o alanda kıl kökü olmaz, kıl kökü olmadığı için de hiç çıkmaz. Genellikle doğuştan olduğu için hastalar tarafından daha rahat tolere edilir.

Kaş Dökülmesi Neden Olur ? için 4 yorum yapılmış


Asistan

0212 572 72 65 veya 0542 621 0888 burdan bize ulaşabilirsiniz

figen

merhaba hocam. iki sene önce bir kaza geçirdim. yanık tedavisi gördüm şimdi yüzümde bazı bölgelerde iz kaldı. hem bu izler için tedavi görmek istiyorum hem de o bölgelerde sakl çıkmıyor ekim yaptırmak istiyorum. nasıl bir yöntem tavsiye edersiniz

can ali

iyi günler hocam benim kaşlarım da dökülme başladı bunun olmaması için ne yapmam gerekiyor ilaç kullanmadım hiç.
Op.Dr.Atilla Kaya
nedeni tespit etmek gerekir.kaş pek çok nedenle dökülür.kansızlık,endokrin bozukluklar sistemik hastalıklar olabilceği gibi kaş küsmesi gibi nedenlerle de dökülebilir.

zeynep

hocam merhaba. ben bir çocuk annesiyim. doğumdan sonra kaşlarım çok fazla döküldü. kan tahlili yaptırdım. sonuçlar temiz çıktı. ne yapmam gerekiyor
Op.Dr.Atilla Kaya
gebelik ve emziklilikte anemi sık karşılaşılan bir sorundur. saç ve kaşlar kalite kaybedebilir.araştırılsın,sorun çıkmaz ve istediğiniz kaliteye ulaşmazsa ekim yapılabilir