Stresten Kaş Dökülür mü?

Özellikle sebebi net ortaya konamayan yani filmlerle, tahlillerle bir sebep bulunamayan hastalıkların nedeni dendiğinde akla ilk gelen şey stres oluyor. Gerçekte stres bu kadar suçlu mu yoksa “günah keçisi mi” yapılmış bu çok açık değil doğrusu.

kas-dokulmesi-stres

Stresten Dolayı Kaş Dökülmesi Olur mu?
Strese bağlı kıl kaybı dendiğinde akla saç dökülmesi gelir, strese bağlı olarak saçları dökülenlerde kaş dökülmesi seyrek rastlanan bir durumdur. Yani kaş dökülmesini direk strese bağlamak çok mantıklı bir izah olmaz.

İşi strese bağlamak istersek iki sorun karşımıza çıkar

1- Saçkıran (alopecia areata)
2- Kıl çekiştirme tiki (trikotilomania)

Saçkıran
Bazıları kaşkıran gibi isimler kullansa da asıl adı saçkırandır. Yine sebebi net ortaya konamamış bir hastalıktır. Vücutta kılları öldüren maddeler (otoimmün) oluşur ve bu madde köke zarar vererek dökülmesine neden olur. Tedavisinde stresle mücadele yetersiz kalmaktadır. Vücutta üretilen bu zararlı maddelerin oluşumunu ve zararını engellemek gerekir. Ümmunoterapi denilen yöntem en etkilisidir. Squarik asit di butil ester (SADBE olarak kısaltılır) bilinen en etkili maddedir ve kullanıcıların %95’inde kaşlar geri çıkar. Bundan önce ucuz ve uygulaması basit sarımsak sürme tedavisi yapılabilir ama 1-2 ayda çıkmadıysa fazla zaman kaybedilmemelidir.

Kıl Çekme Tiki
Nedeni belli olmayan bir şekilde bazı kişilerde saç, bıyık, sakal veya kaş gibi elinin rahat ulaşabileceği yerlerdeki kılları çekme tiki oluşur. Hatta bu tik o bölgedeki kılların tamamını yok edecek düzeylere kadar varabilir. Kişi bunu yapmaktan kendini alamaz. Sınav, ders çalışma, korku filmi izleme, maç izleme gibi stresli durumlarda bu tik çok artar ve hasta o sıralarda daha çok kılını çeker. İşte stres burada da etkilidir denilebilir. Tikin tedavisinde en etkili yöntem hipnoterapidir. Hasta hipnoza alınır ya stresle mücadele öğretilir yada stres anında kıllarını çekmesini engelleyecek telkinler verilir. Tiki hipnozla kaldırmanın bir yolu da başlangıç sebebi bulunup o ortadan kaldırılabilir.

Gerek stres, gerek saçkıran gerekse kaş çekme tikinde kökler ölmediyse geri çıkabilir ama üzerinden 8 aydan fazla zaman geçtiyse artık çıkması beklenmez bu durumda tek çözüm kaş ekimi olmaktadır. Ancak ekilenlerin de saçkıranla dökülme ihtimali vardır ve ekilenler de tikle çekilebilir bunları bilerek ekim yaptırılmalıdır.

Stresten Kaş Dökülür mü? için 6 yorum yapılmış


Asistan

strese bağlı olabilir tabiki siz yinede bir cildiyeye muayene olun gerekli olan vitaminlerin eksikliğinden de kaynaklı olabilir

zehra

Merhaba hocam ben cok stres yapiyorum cokta sinir var bende daha 16 yasindayim ama kas ve kirpiklerim dokuluyo bide yaniyo bunun stresle bir ilgisi varmi

Asistan
Murat tanata

Merhaba hocam benim 2013 yilinda vucut killarimin hepsi dokuldu kas,kirpik,kasik dahil doktor strese bagli kil dokulmesi dedi hastaligima ve hala kil cikmadi bir caresi varmidir bu hastaligin geri donus olurmu dokulen killarda

Merve

Merhaba hocam işimden dolayı çok sinir stress altındayım herhangi bir sağlık problemim yok saçlarım dökülüyor biraz ama son zamanlar da özellikle sol kaşımın ön alt kısmı %50 oranla alt kısımlardan üste doğru dökülmeye başladı diğer kaşımda aynı şekilde ? Sizce ne yapmalıyım sarımsak surmek etki eder mi yoksa doktora mı gitmeliyim ?
Op.Dr.Seher Şirin
stres yada kaş küsmesi gibi nedeni bilinmeyen durumlardada kaş dökülebilir.dermatologa görünün

beril

merhaba hocam ben kaş ekimi yaptırsam tekrar hastalıktan dolayı ektirdiğim kaşların dökülme ihtimali varmı acaba siz ekim mi önerirsiniz ilaç ile tedavi mi ?
Op.Dr.seher Şirin
kökler enseden alınıp ekildiği için ense kılları dökülmeye karşı çok daha dirençlidir ama bu %100 dökülmeyeceği anlamına gelemz